Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi : Tarih ve Turizmin Buluştuğu Nokta
Bodrum Kalesi

Bodrum sizi eşsiz bir tarih ve eğlence bolluğu ile karşılıyor. Kesinlikle görülmesi gereken bu güzide eski şehri ziyaret ederken kendinizi tarihin içerisine dalmış gibi hissedeceksiniz.

 

Bodrum Kalesi'nin Kısa Bir Tarihçesi:

Bodrum Kalesi, birçok farklı savaşa sahne olan ve çeşitli tarihi şahsiyetlere ev sahipliği yapan adeta tarihi bir dönüm noktasıdır. Bodrum'un en önemli simgelerinden biri olarak kabul edilen kalenin tam adı, Rodoslu Aziz John Hastanesi Şövalyeleri Nişanı'nın Kurtarıcısı “Aziz Peter Kalesi”'dir. Bu kale altı yüzyıldan fazla bir süredir kale olarak ayakta duruyor ve zamanın en seçkin askeri garnizonlardan birine ev sahipliği yapıyordu. Tamamı küçük bir köyün etrafında inşa edilmiş ve bugün tarihi bir müzeye dönüştürülmüştür.

 

Bodrum'da gezilecek başka nereler var?

Bodrum'un merkezinde yer alan sayısız mağaza ve kafe ile kahvenizi yudumladıktan sonra lezzetli bir öğle yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşyalar, en şık giyim ürünlerinin yer aldığı butikler ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

 

Halikarnassos Tiyatrosu

Halikarnasos’taki tiyatronun inşası, MÖ 4. yüzyılda hüküm süren Karya Satrap Mausolos'un saltanatına atfedilir. Antik tiyatro MS 2. yüzyılda Roma döneminde genişletilerek, bugünkü haline getirilmiştir. 86 metre genişliği ve 18 metre çapı ile tiyatro başlangıçta 10.000 ila 13.000 kişilik bir oturma kapasitesine sahipti.

 

Günümüzde Antik Tiyatro, Bodrum Uluslararası Bale Festivali veya çeşitli sanatçıların konserleri gibi kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak için kullanılmaktadır.

Tarama deneyiminizi geliştirmek için, CARWIZ web sayfası çerezleri ve benzer teknolojileri kullanır. Bu web sitesini görüntülemeye devam ederseniz, kullanımlarını kabul ettiğinizi düşünürüz. Daha fazla bilgi »