Yerler

Efes'e Seyahat

Antik dünyanın ticaret merkezini ve erken Hıristiyanlığın dini merkezini keşfedin: Efes
CARWIZ rent a car -  araç kiralama - Efes'e Seyahat

Liman olarak kurulan Efes, en önemli ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Stratejik konumu ile antik çağda büyük rol oynamıştır. Efes çok verimli bir vadide yer almaktadır. Efes, bir zamanlar antik dünyanın ticaret merkezi, erken Hristiyanlığın dini merkeziydi ve bugün de Efes, Türkiye'de önemli bir turizm merkezidir.

Efes antik kenti, Kuşadası'na 30km uzaklıktaki küçük bir kasaba olan Selçuk'ta yer almaktadır.

Efes'teki arkeolojik kalıntılara ait bu muhafaza edilmiş tarihi yeri müzeler genel müdürlüğü ziyaretçiler için erişilebilirlikle zarif bir şekilde birleştiriyor. Modern Türkiyenin güney-batı kıyısında bulunan büyük antik medeniyetlerin art arda bulunduğu yer olan Efes, tuhaf bir biçimde verimli bir mimarlık ve kültür sentezini temsil ediyordu. 356'da Yunanlılar, antik dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan Artemesium'u (Artemis'e bereket tanrıçası olan adanmış dev bir İyon Tapınağı) inşa ettiler. M.Ö. 2. yüzyılda, Efes, Doğu Roma İmparatorluğu'nun Artemesium'u, Celsus Kütüphanesi ve tıp fakültesi ile ünlü dördüncü en büyük şehriydi.

Catherine Slessor’un Konut Tarihinden alıntı. 

Efes; Menderes Nehri'nin ağzına yakın olan Küçük Asya kenti, bugün Batı Türkiye, Smyrna'nın güneyinde (şimdi İzmir). İyon şehirlerinden en büyüğünden biri, bölgenin önde gelen limanı oldu. Zenginlik meşhurdu. Yunan kenti, Yunan Artemis ile eşit olan, doğal bir tanrıça eski ibadet merkezine yakındı ve B.50. büyük bir tapınak inşa edildi. Buna kenti ele geçiren Croesus katkıda bulundu.

Lidyalılar şehirlerine saldırdıklarında, Efesliler Artemis Tapınağı'ndan ip bağlayarak kendilerini savundular. Fakat bu bir şehri savunmanın iyi bir yolu değildi. Lydia'nın Croesus'u kolayca şehri ele geçirdi, ancak yok etmedi. Kent “Altın Çağ” a ulaştı ve Antik Sanat dünyasında kültür ve sanatta da iyi bir model oldu. Artemission’ın yapımı devam ediyor. Croesus'un Artemis’e saygısı büyüktü ve kabartma heykellerle 36 sütun bağışladı. Bu heykellerin bazı kısımları bugün British Museum'da.

Lidya kontrolünden Efes, Pers İmparatorluğuna geçti. Tapınak 4. yüzyılda yakıldı. M.Ö., ancak Büyük İskender 334'te Efes'i ele geçirmeden önce yeniden inşaa başlandı. Kent, haleflerinin savaşları sırasında gelişmeye devam etti ve Romalılara (133) geçtikten sonra hegemonyasını korudu ve eyaletin önde gelen şehri oldu. Asya. Romalılar tarafından Diana Tapınağı olarak adlandırılan büyük Artemis Tapınağı veya Artemis, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olarak kabul edildi. C.100 B.C. c. A.D. 100 Efes, köle ticaretinin dünya başkentiydi.

Şehir, 262 yılında Gotlar tarafından ele geçirildi ​​ve tapınak yıkıldı. 431 yılında bir kilise meclisinin yeri olan Efes, deniz çekildikten sonra terk edildi. Tapınağın kalıntılarının (1869-74) kazıları birçok eseri ortaya çıkardı. Daha sonra kazılar, önemli Roma ve Bizans kalıntılarını ortaya çıkardı. 

Yaygın bir hikayenin Hristiyan versiyonunda, şehitler Decius'un zulmünde Efes yakınlarındaki bir mağaraya gömüldü. Daha sonra, 5. yüzyılda, uyandılar (uykudan itibaren) ve doğunun Roma imparatoru Theodosius II'den önce alındı. Onların hikayesi, inancına el sallayan imparatoru rahatlattı. Gençler mağaralarına döndüler, mahşere kadar tekrar uyumak için. Suriye kökenli olduğu düşünülen hikaye, Gregory of Tours tarafından popülerleştirildi.

Antik Efes, Magnezya Kapısı, Doğu Spor Salonu, Aziz Luke'un Mezarı, Varius Hamamı, Devlet Agora, İsis Tapınağı, Hydrekdocheion, Bazilika, Odeon, Temenos, Prytane, Domitian Meydanı, Domitian Tapınağı, Pollio Çeşmesi, Memmius Anıtı, Herkül Kapısı, Küret Sokağı, Trajan Çeşmesi, Teras Evleri, Scholastica Hamamı, Hadrian Tapınağı, Latrin, Sekizgen, Genelev, Kahraman, Hadrian Kapısı, Celsus Kütüphanesi, Labirent Kapısı, Ticari Agora, Serapis Tapınağı, Mermer Yolu, Tiyatro, Tiyatro Spor Salonu, Arcadian Caddesi, Liman Spor Salonu, Liman Hamamları, Çifte Kilise, Stadyum, Vedius Spor Salonu, Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, St. John Bazilikası, Efes Müzesi, Isa Bey Camii, Yedi Uyur, Şirince Köyü, Hellenistik şehir duvarı.

Tarama deneyiminizi geliştirmek için, CARWIZ web sayfası çerezleri ve benzer teknolojileri kullanır. Bu web sitesini görüntülemeye devam ederseniz, kullanımlarını kabul ettiğinizi düşünürüz. Daha fazla bilgi »